Porozumienie Łódzkie
ul. Wigury 9 lok. 6, 90-302 Łódź     e-mail: biuro@porozumienielodzkie.pl     nr konta: 65 1240 3060 1111 0010 1217 0646
Porozumienie Zielonogórskie
Porozumienie Zielonogórskie na Facebooku
RSS RSS   
Login:      Hasło:     

2013-02-11 Notatka ze spotkania w Centrali NFZ
Notatka ze spotkania Przedstawicieli Federacji Porozumienie Zielonogórskie z Przedstawicielami Centrali NFZ

Spotkanie odbyło się w dniu 07.02.2013 roku w Warszawie. Ze strony FPZ rozmowy prowadził prezes Jacek Krajewski ze strony NFZ prezes Marcin Pakulski.

1. Przedstawiciele Centrali NFZ przedstawili informacje dotyczące stanu aktualizacji bazy EWUŚ na dzień 31.12.2012 oraz szacunkowe dane za styczeń. Liczba osób o niepotwierdzonym statusie maleje, ale nadal utrzymuje się na dość wysokim poziomie.

W opinii CNF znacząco poprawiła się współpraca z dostawcami danych do centralnego wykazu ubezpieczonych (ZUS, KRUS).

W ocenie Federacji spadek liczby zakwestionowanych osób jest zbyt wolny.

2. Prezes FPZ przekazał uwagi, jakie do działania systemu zgłosili członkowie związków wojewódzkich. Jako szczególnie niebezpieczne wskazane zostało powiązanie weryfikacji w EWUŚ z raportami rozliczeniowymi. Sytuacja ta odbierana jest przez świadczeniodawców, jakosposób na odebranie części środków finansowych i powoduje że EWUS z narzędzia, które miało usprawniać pracę staje się kolejnym narzędziem represji. FPZ oczekuje uproszczenia tego systemu, tak by korzystanie z niego nie niosło za sobą negatywnych skutków finansowych.

3. Dr Tomasz Zieliński przedstawił wątpliwości, jakie powstały po pierwszym miesiącu używania EWUŚ, część problemów została wyjaśniona na bieżąco, pozostałe zostały przekazane "do załatwienia".

4. NFZ wyjaśnił swoje stanowisko w kwestii pacjenta, który w systemie jest niepotwierdzony i nie podpisze oświadczenia - w opinii Funduszu osoba taka powinna mieć świadczenie odpłatne, a jej deklaracja powinna być wycofana z listy. W opinii FPZ kwestia wycofania deklaracji nie jest tak jednoznaczna.

5. Federacja wystąpiła o systematyczne przekazywanie świadczeniodawcom plików z osobami o niepotwierdzonym statusie ubezpieczenia (np. po każdej weryfikacji list).

6. Wyjaśniono kwestie związane zraportowaniem świadczeń udzielonych noworodkom i dzieciom do czasu uzyskania numeru PESEL.

7. Przedstawiciele FPZ złożyli wniosek o uwzględnienie przy uruchamianiu weryfikacji za styczeń, ze część świadczeniodawców miała kłopoty z raportowaniem usług i zbyt wczesne uruchomienie weryfikacji może uniemożliwić im sprawozdanie wszystkich porad.

8. Przedstawiciele FPZ zaproponowali umożliwienie zmiany hasła do EWUŚ z poziomu aplikacji obsługujących przychodnie. Zdaniem NFZ rozwiązanie takie stwarza zagrożenie włamaniami do systemów informatycznych i wymaga dodatkowych uzgodnień z dostawcami oprogramowania.

9. Wyjaśniono kwestie błędnych informacji przekazanych świadczeniodawcom na szkoleniach w Lubuskim NFZ.

10. Ponownie omówiono sprawy związane z pobieraniem puli recept dla lekarzy przychodzących na nieplanowane zastępstwa. Fundusz ponownie zadeklarował że wyjaśni w oddziałach wojewódzkich, których to dotyczy przyczyny problemów.

11. Omówiono kwestie deklaracji do niepracującego personelu usuniętych z list świadczeniodawców na Pomorzu i nie merytorycznej odpowiedzi dyrektorki oddziału NFZ.

12. Przedstawiono sprawę konkursu na świadczenia NPL w woj. Kujawsko-Pomorskim; z informacji NFZ procedura odwoławcza jest w toku i będzie prowadzona zgodnie z przepisami.

13. Przedstawiciele FPZ wskazali że komunikat o przesunięciu wstecznej weryfikacji za rok 2012 na po 15 lutego jest niezgodny z OWU. W opinii NFZ jest to procedura realizowana w ramach kontroli.

Strony uzgodniły, że w związku z ilością problemów niezbędne jest kolejne spotkanie w możliwie krótkim terminie.