Porozumienie Łódzkie
ul. Wigury 9 lok. 6, 90-302 Łódź     e-mail: biuro@porozumienielodzkie.pl     nr konta: 65 1240 3060 1111 0010 1217 0646
Porozumienie Zielonogórskie
Porozumienie Zielonogórskie na Facebooku
RSS RSS   
Login:      Hasło:     

2018-08-10 Akcja Grypa 2018/2019
Materiał dostępny tylko dla zalogowanych członków Porozumienia Łódzkiego.

Jesteś członkiem PŁ, lecz nie masz loginu?
Zarejestruj się!

2018-08-03 15 lat Porozumienia Zielonogórskiego
Wczoraj w Zielonej Górze zakończyło się spotkanie z okazji 15. lecia powstania "Porozumienia Zielonogórskiego" - organizacji stworzonej w 2003 roku jako ruch społeczny świadczeniodawców ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, którzy zaprotestowali wówczas przeciw narzuconym przez NFZ warunkom kontraktów poszerzających zakres obowiązków lekarzy rodzinnych bez zmiany stawek wynagrodzenia.

 czytaj dalej na stronie PZ...

2018-06-29 Komunikat Zarządu PZ ws. aneksów

Koleżanki i Koledzy,

W związku z kończącym się w dniu 30 czerwca br. okresem kontraktowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej Zarząd Funkcyjny Federacji Porozumienie Zielonogórskie informuje, że przedstawione na następny okres kontaktowania warunki finansowania POZ nie spełniają naszych oczekiwań. Brak uwzględnienia specyfiki funkcjonowania tego segmentu ochrony zdrowia, a w szczególności coraz słabszej motywacji do pracy tu lekarzy w każdym wieku, spowoduje narastający niedobór kadr, co będzie skutkować ograniczoną dostępnością pacjentów do medyków, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach. Brak konsekwencji postępowania w zakresie wzmacniania POZ spowoduje nakręcanie spirali chaotycznego operowania środkami przeznaczonymi na finansowanie świadczeń i zmierza ku metodzie "gaszenia pożarów", czyli przeznaczania pieniędzy nie tam, gdzie są one najbardziej potrzebne, tylko tam, gdzie jest silniejszy lobbing czy presja.

Koleżanki i Koledzy,

Ze względu na dobro pacjentów, tym razem, przystępujemy do pracy bez zakłóceń w funkcjonowaniu naszych placówek od początku lipca. Okres, na jaki zawieramy teraz umowę - to trzy miesiące, czyli do końca września 2018r. Uważamy nasze obecne negocjacje za zawieszone, ale nie zakończone. Już wkrótce wrócimy do nich, ponieważ problem pozostał, a jego rozwiązanie musi nastąpić jeszcze w tym roku (do 1 października).

Realnie mamy wzrost stawki kapitacyjnej o 25 groszy czyli z wagami ok. 40gr oraz aneks na 3 miesiące.
O resztę musimy zawalczyć w ciągu tych 3 miesięcy.

Za Zarząd Funkcyjny Federacji Porozumienie Zielonogórskie
Jacek Krajewski
Prezes

2018-06-21 Od lipca dostępność do lekarzy rodzinnych może się pogorszyć
Porozumienie Zielonogórskie sprzeciwia się pominięciu podstawowej opieki zdrowotnej w ostatnich zmianach planu finansowego NFZ. Podczas dzisiejszych (20 czerwca) rozmów zespołu negocjacyjnego Porozumienia Zielonogórskiego z prezesem NFZ Andrzejem Jacyną nie doszło w tej sprawie do konsensusu.

 czytaj dalej na stronie PZ...

2018-06-13 Podczas Mundialu uwaga na zdrowie
Przed nami wielkie święto piłki nożnej, które dla wielu fanów oznacza miesiąc wyjęty z życiorysu. W czasie Mundialu nic nie jest ważniejsze od piłkarskich emocji, codzienne sprawy schodzą na dalszy plan, a rytm dnia wyznaczają godziny meczów i przerwy między nimi (zwykle wypełnione powtórkami najlepszych akcji i komentarzami ekspertów). To może być miesiąc, który dla naszego organizmu będzie naprawdę trudny. Po pierwsze emocje. Nie da się ich uniknąć, bo przecież po to oglądamy zmagania na boisku, żeby je przeżywać.

 czytaj dalej na stronie PZ...

2018-05-22 POZ PLUS - program niemożliwy do realizacji przez małe przychodnie
- Celem programu pilotażowego POZ PLUS ma być weryfikacja założeń modelu opieki koordynowanej POZ, szczególnie w małych podmiotach. Wiele wskazuje na to, że tak się nie stanie. W pierwszym terminie do konkursu na realizację programu zgłosiły się przede wszystkim duże podmioty. Jednym z powodów są wymagania konkursowe, możliwe do spełniania przez dużych świadczeniodawców, np. szpitale. Ten pilotaż nie spełni zatem swojego celu - mówi ekspert Porozumienia Zielonogórskiego Andrzej Zapaśnik.

 czytaj dalej na stronie PZ...

2018-05-22 Czy kolejny minister rozwiąże problem kart zgonu?
To jeden z tych tematów, który Porozumienie Zielonogórskie porusza od kilkunastu lat, apelując do kolejnych ministrów zdrowia o zmianę przepisów sprzed ponad półwiecza, a dotyczących w końcu każdego z nas. Stwierdzanie zgonu i wystawianie kart zgonu - te kwestie wymagają zmian legislacyjnych. Zgadzają się z tym wszyscy, łącznie z szefami resortu zdrowia, niezależnie od opcji politycznej. A jednak żaden z nich jak dotąd nie potrafił rozwiązać problemu.

 czytaj dalej na stronie PZ...

2018-04-27 Oddalenie w czasie e-zwolnień nie rozwiązuje problemu
Przesunięcie terminu wprowadzenia obowiązku wystawiania zwolnień lekarskich z 1 lipca na 1 grudnia br. zapowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Odpowiedni zapis w tej sprawie znajdzie się w projekcie ustawy o identyfikacji cyfrowej, przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji.

 czytaj dalej na stronie PZ...

2018-04-13 Zaproszenie na konferencję

 więcej o konferencji...

2018-04-12 ZUS zbyt późno udostępnił możliwość testowania e-zwolnień
Za mało czasu pozostało do przygotowania systemów w przychodniach do wystawiania zwolnień jedynie w formie elektronicznej, co ma nastąpić po 1 lipca br. - ostrzegają lekarze Porozumienia Zielonogórskiego, zwracając uwagę na opóźnienia ZUS w pracach nad wdrożeniem nowych rozwiązań.

 czytaj dalej na stronie PZ...

2018-03-07 Elektroniczne recepty coraz bliżej
Według przyjętej przez sejm ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty, od stycznia 2020 r. lekarze będą mogli wystawiać recepty tylko w formie elektronicznej. Zdaniem Porozumienia Zielonogórskiego, tak rewolucyjna zmiana wprowadzana jest zbyt szybko.

 czytaj dalej na stronie PZ...

2018-03-07 Do przychodni tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne
Grypa nie odpuszcza, a przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej przeżywają prawdziwe oblężenie. Lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego apelują do pacjentów, by w miarę możliwości ograniczyli wizyty i zgłaszali się do lekarzy w naprawdę uzasadnionych sytuacjach. Także dla własnego bezpieczeństwa.

 czytaj dalej na stronie PZ...

2018-03-07 Nadmiar ciepła też szkodzi
Podkręcanie kaloryfera podczas choroby to powszechna praktyka. Zwłaszcza rodzicom wydaje się, że przeziębione dziecko musi mieć ciepło, a nawet gorąco. Lekarze rodzinni jednak przestrzegają, że to błąd. Taki pogląd może doprowadzić do przegrzania, a to nie sprzyja powrotowi do zdrowia.

 czytaj dalej na stronie PZ...

2018-02-27 AOS wymaga głębokich zmian
Minister zdrowia zapowiada, że rozważa aneksowanie umów na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS). Zdaniem Porozumienia Zielonogórskiego to dobra wiadomość, zgodna z oczekiwaniami świadczeniodawców. Jednak tylko jako rozwiązanie doraźne, bo konieczne są głębsze, ustawowe zmiany, by odwrócić kierunek nietrafionej reformy tego elementu systemu.

 czytaj dalej na stronie PZ...

2018-02-27 Telefon przypomni o szczepieniu
Grypa nie odpuszcza: według ostatniego meldunku epidemiologicznego PZH, w okresie od 16 do 22 lutego br. zarejestrowano w Polsce ogółem blisko 270 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W tym czasie odnotowano ponadto trzy zgony z powodu grypy.

 czytaj dalej na stronie PZ...

2018-02-19 Przychodnia to nie laboratorium kryminalistyczne
- Lista kuriozalnych zaświadczeń, po jakie pacjenci zgłaszają się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, jest nieograniczona. Kreatywność tych, którzy się ich domagają, naprawdę nie ma granic - zauważa ekspert Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Szeląg, od lat tropiąca biurokratyczne absurdy. A wśród są nie tylko pomysły urzędników: coraz częściej zaskakują organizatorzy różnych form zajęć, jakie wydawałoby się powinny być powszechnie dostępne. Lekarze POZ spotykają się ma co dzień z dziwnymi prośbami pacjentów. Często dotyczą one dzieci, jak np. domaganie się zaświadczenia o tym, że przedszkolak jest "odrobaczony" albo że nie może kucać.

 czytaj dalej na stronie PZ...

2018-02-15 Sezon grypowy w pełni - ostatni dzwonek na szczepienia
Rośnie liczba chorych na infekcje wirusowe, w tym także grypę. Według danych PZH, w pierwszych dniach lutego zarejestrowano w Polsce blisko 243 tysiące zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.[...]
Jednym z groźniejszych powikłań grypy jest zapalenie mięśnia sercowego, które jest chorobą zagrażającą życiu. Częściej zdarzają się powikłania w postaci zapalenia płuc i oskrzeli.

 czytaj dalej na stronie PZ...

do początku strony...

WIADOMOŚCI:
2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007